Rodzaje, zalety i zastosowania druku cyfrowego
Rodzaje, zalety i zastosowania druku cyfrowego – technik nanoszenia obrazu na różnego rodzaju powierzchnie drukowe jest wiele. Wybór odpowiedniej metody zależy od wielu czynników. Istotna jest między innymi wielkość nakładu, czas potrzebny na realizację oraz ewentualna konieczność personalizacji wydruku. Jedną z najpopularniejszych technik poligraficznych jest druk cyfrowy. Na czym polega, jakie są jego rodzaje i kiedy go stosować?
Czym charakteryzuje się druk cyfrowy?
Druk tego rodzaju należy do technik druku bezpośredniego. Wynika to z faktu, że materiał do druku przekazywany jest w formie cyfrowej do urządzenia drukującego. Nie wymaga to więc stosowania form drukarskich jak w przypadku druku offsetowego. Klient może dostarczyć pliki do wydruku na różnych nośnikach danych jak np. na pendrivie, czy poprzez pocztę elektroniczną. Druk cyfrowy realizowany jest przy pomocy urządzeń elektrofotograficznych. Najprościej rzecz ujmując, technika druku cyfrowego polega na wykorzystaniu wałka podłączonego do tonera, który poddawany jest naświetleniu, dzięki któremu powstaje obraz przenoszony następnie na konkretny nośnik. Drukować można nie tylko na papierze, ale również na innych podłożach o różnej gramaturze. Dzięki temu obraz nanieść możemy np. na folię monomeryczną, tekturę, czy tworzywa sztuczne takie jak PVC. Ważne jednak, by powierzchnia do zadruku charakteryzowała się giętkością, tak by nie uszkodzić wykorzystywanego do druku wałka. Warto podkreślić, że technika ta wykorzystywana jest przede wszystkim do wydruków o niewielkich rozmiarach – najczęściej maksymalnie do formatu A2+. Zadrukowana powierzchnia natomiast charakteryzuje się nie tylko giętkością, ale też małą grubością – zazwyczaj nie więcej niż 0,5 mm.
Polecamy uwadze:
- druk wielkoformatowy Wrocław https://webadruk.pl
Rodzaje druku cyfrowego
Jednym z kryteriów podziału jest wielkość powierzchni do zadruku. W tym wypadku druk cyfrowy dzielimy na małoformatowy i wielkoformatowy. W drugim przypadku do procesu drukowania wykorzystywany jest pokaźnych rozmiarów ploter. Kolejny podział opiera się na wykorzystaniu różnych metod wydruku. W ten sposób wyróżnić możemy druk elektrofotograficzny (laserowy), elektrograficzny (jonografia), magnetograficzny. Oprócz tego znane są metody takie jak elkografia, termografia oraz ink-jet. Niezależnie od metody proces powstawania obrazu jest podobny. Pierwszym etapem jest transformacja wyjściowych danych z pliku podlegającemu wydrukowi na zrastrowany zestaw informacji o obrazie. Następnie na cylindrze tworzony jest tzw. obraz. Zależnie od metody wykorzystywany jest ładunek elektrostatyczny (druk laserowy), strumień jonów (jonografia), czy pole magnetyczne (magnetografia). W kolejnym kroku niezbędny jest toner, który w ostatnim etapie przenoszony jest na konkretną powierzchnię np. papier. Oprócz wymienionych wyżej wyróżniamy także druk lateksowy, solwentowy, mildsolwentowy oraz ekosolwentowy, które wyróżniają się niską szkodliwością dla środowiska. Dodatkowo wymienić można druk pigmentowy, barwnikowy oraz druk UV, który wykorzystuje metodę utrwalania światłem ultrafioletowym.
Zalety druku cyfrowego
Korzyści z zastosowania druku cyfrowego jest wiele. Do najważniejszych zalet tej technologii zaliczyć możemy przede wszystkim szybkość realizacji oraz brak minimalnej wielkości nakładu, co konieczne jest np. w przypadku druku offsetowego. Druk cyfrowy sprawdzi się więc świetnie, gdy chcemy wydrukować mniejszą ilość egzemplarzy. Ten rodzaj druku jest też znacznie bardziej przyjazny dla portfela. Nie trzeba bowiem płacić za czas poświęcony na przygotowanie maszyn i form drukarskich. Co za tym idzie, skraca się czas realizacji. Niektóre ze zleconych do druku materiałów możemy zrealizować praktycznie od ręki. Oprócz tego realizacja materiałów tą metodą pozwala na personalizację i dostosowanie poszczególnych egzemplarzy do indywidualnych potrzeb np. poprzez dodanie unikalnego kodu kreskowego. Co więcej, druk cyfrowy oferuje świetną jakość w stosunku do ceny oraz w zasadzie nieograniczoną ilość poprawek bez konieczności każdorazowego dostosowywania ustawień urządzenia drukującego. Możemy bez problemu zmienić w trakcie drukowania kolory bądź wybrać inny rozmiar. Warto wspomnieć również o możliwości uszlachetniania wydrukowanych materiałów. Modyfikacje mogą polegać między innymi na lakierowaniu UV. W przypadku tej techniki druku materiały są gotowe natychmiast i nie potrzebują czasu na wyschnięcie farby jak w przypadku innych metod. Dzięki temu od razu mogą być poddawane dalszej obróbce introligatorskiej, jeżeli zachodzi taka potrzeba.
Najpopularniejsze zastosowania techniki druku cyfrowego
Metoda druku cyfrowego ma zastosowanie przede wszystkim w przypadku realizacji zamówień o stosunkowo niewielkim nakładzie. Z powodzeniem możemy wykorzystać go do produkcji materiałów reklamowych, katalogów, broszur, ulotek czy katalogów niezbędnych np. podczas konferencji, czy prezentacji biznesowych. Oprócz tego, dzięki możliwości personalizacji i nadawania kodów kreskowych czy numerów seryjnych, a także innych indywidualnych danych na konkretnych egzemplarzach, druk cyfrowy wykorzystuje się do tworzenia imiennych zaproszeń, czy biletów.