Mieszkanie w Krakowie – marzenie wielu z nas.

Mieszkanie w Krakowie – marzenie wielu z nas.

Kraków to przepiękne miasto. Każdego roku Kraków odwiedzają miliony turystów z całego świata. W mieście tym nie tylko jest co zwiedzać, ale także jest co robić, mieszkają wspaniali ludzie oraz jest to przepiękne miasto. Tak naprawdę mamy wszystko pod ręką. Są wielkie możliwości rozwojowe oraz dzięki deweloperom możemy mieszkać w naprawdę pięknych mieszkaniach.

Wybierzmy dokładną lokalizację

W królewskim mieście chciałaby mieszkać większość z nas. Pozostała liczba osób narzeka na tłumy, hałas oraz korki. Wiadomo przejechanie centrum Krakowa w godzinach szczytu jest sporym osiągnięciem. Jednak decydując się na zamieszkanie w Krakowie wcale nie musimy się decydować na mieszkanie w samym centrum. Oferta deweloperska jest naprawdę zróżnicowana. Możemy zdecydować się na nowe mieszkanie Kraków znajdujące się w samym sercu miasta, ale możemy także uciec na peryferie miasta. Zarówno pierwsza jak i także druga opcja ma swoje wady i zalety. Decyzja jest tutaj już indywidualna. Jedni z nas wolą wieś, a inni uwielbiają żyć w tłumie. Nie można nikomu niczego narzucać. Nowe mieszkania Kraków centrum są oczywiście nieco droższe od tych oddalonych znacznie od rynku. Z tego możemy wywnioskować, że lepiej mieszkać w centrum miasta.

Rynek wtórny czy rynek pierwotny

Gdy zdecydowaliśmy już czy wolimy mieszkać w centrum miasta czy też bardziej na poboczu, pora podjąć kolejną ważną decyzję. Musimy zdecydować się na zakup mieszkania z rynku wtórnego czy też z rynku pierwotnego. Czym się różni rynek pierwotny od wtórnego? Rynek pierwotny to nowe mieszkania Kraków wprost od dewelopera. Decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, kupimy mieszkanie używane. W dzisiejszych czasach coraz większą popularnością cieszą się nowe mieszkania Kraków. Wiadomo, że nowe mieszkania są nieco droższe, a czasem nawet znacznie droższe. Pomimo tego jednak powinniśmy wiedzieć, że rozmawiamy o znacznie wyższym standardzie. Mieszkania są nowiutkie. Gdy wchodzimy do klatki to jest ona zadbana, pachnie nowością oraz wszędzie jest czysto. Mieszkania są o podwyższonym standardzie. Możemy liczyć na duże balkony, tarasy, ogródki oraz przeszklone ściany. W przypadku mieszkań sprzedawanych na rynku wtórnym próżno szukać mieszkań o tak wysokim standardzie.

 

Za gotówkę lub na kredyt

Powiedzieliśmy już sobie, że nowe mieszkanie Kraków to niestety spory wydatek. Nie da się ukryć, że wydatek jest niemały. Musimy mieć na mieszkanie odpowiednie środki. Oczywiście mało kto kupuje za kilkaset tysięcy złotych mieszkanie za gotówkę. Najczęściej decydujemy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Okres kredytowania jest dowolny. W zależności od naszego wieku – maksymalny okres kredytowania to trzydzieści pięć lat. Musimy przyznać, że jest to spory okres. Mieszkanie w Krakowie – marzenie wielu z nas.Trudno przewidzieć czy będziemy mieć za trzydzieści lat pracę, czy będzie zdrowi oraz ogólnie jak potoczy się nasze życie. Nie trzeba nikomu mówić, że jest to spore ryzyko. Najważniejsze w braniu kredytu hipotecznego jest to, aby móc go spłacać. Nie możemy brać najwyższej raty na przykład 3 tysiące złotych miesięcznie przy budżecie domowym 5 tysięcy złotych. Wszystko musimy sobie doskonale przeliczyć. Oceńmy swoje szanse na regularną spłatę kredytu. Bank nie będzie zainteresowany naszymi tłumaczeniami czy też chwilowymi kłopotami. Weźmy to pod uwagę. Pamiętajmy, że przy wzięciu kredytu musimy dysponować wkładem własnym na poziomie 10-20 procent wartości kredytu. Wszystko zależne jest od konkretnego banku.

Czy deweloper pomaga z formalnościami?

Gdy decydujemy się na zakup nowego mieszkania, to podejmujemy współpracę z deweloperem. Jest to ogromny plus, ponieważ możemy śmiało liczyć na ich wsparcie jeśli chodzi o wszelkie formalności. Dokumentów, zaświadczeń i innych papierów przy załatwianiu kredytu jest tak dużo, że można oszaleć. Gdy nie znamy się na tym, to możemy mieć niemały problem. Jednak deweloper zna bieżące przepisy i wymagania. Da nam zatem wiele cennych wskazówek. Wszystko powinniśmy dokładnie uzgodnić z deweloperem. Jeśli chodzi o naszą wzajemną współpracę powinniśmy wszystko mieć uwzględnione w umowie. Tego rodzaju umowy są standardem. Skonstruowanie umowy także jest po stronie dewelopera. Jak widzimy na załączonym obrazku wszystko dzięki współpracy z deweloperem jest o wiele korzystniejsze i łatwiejsze. Oczywiście bardzo dużo zależy od dewelopera. Są deweloperzy, którzy „opiekują się” nami jedynie do podpisania umowy, a później już ignorują nasze telefony. Są na szczęście firmy deweloperskie, które wspierają nas podczas całego okresu zakupu oraz po nim. Kontakt wzajemny w zasadzie nie urywa się aż do wprowadzenia się do nowego mieszkania.

Pamiętamy, że z deweloperem także ustalamy to w jakim stanie chcemy odebrać mieszkanie. Mamy najczęściej do wyboru stan surowy, deweloperski czy też pod klucz. Oczywiście trzecia opcja jest najwygodniejsza, ale jednak najbardziej kosztowna. Musimy ocenić budżet, którym dysponujemy i podjąć słuszną decyzję. Mamy na to zwykle trochę czasu.