Jakie zabezpieczenie do pompy ciepła?

Jakie zabezpieczenie do pompy ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, którego zastosowanie prowadzi do osiągnięcia korzyści finansowych. Wynika to z braku potrzeby spalania droższego paliwa w postaci węgla kamiennego, drewna kawałkowego lub innego rodzaju biomasy. Montaż pompy ciepła to nie tylko okazja do odniesienia korzyści finansowych, ale również zdecydowanie się na nowoczesną technologię, która nie wymaga obsługi, nie zajmuje dużo miejsca, nie powoduje zanieczyszczeń oraz jest ekologiczna. Urządzenie do swojego działania potrzebuje energii elektrycznej. To ona napędza pracę sprężarki, a tym samym przyczynia się do tworzenia obiegu termodynamicznego. Obcowanie z prądem wymaga z kolei zastosowania odpowiednich zabezpieczeń i to one będę tematem tego artykułu. Uwzględnione zostaną również inne formy ochrony tych urządzeń.

Pompa ciepła jako część całego systemu grzewczego

Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę, że pompa ciepła stanowi część całego systemu. Samo urządzenie jest najczęściej analizowanym jej elementem (i nic dziwnego), ale warto wiedzieć, że jest to część systemu ogrzewania, a także część instalacji elektrycznej. Z tego powodu również sama kwestia zabezpieczeń może być różnie rozumiana. Urządzenie wymaga zabezpieczeń prądowych (podobnie jak każdy inny sprzęt, który wykorzystuje energię elektryczną) oraz powinien być chroniony z punktu widzenia grzewczego (np. przed zamarzaniem czynnika roboczego). Wreszcie zabezpieczenia pompy ciepła mogą być rozumiane jako gwarancje, które producent daje klientowi. Wszystkie te czynniki zostaną uwzględnione w ramach tego artykułu.

Wyłączniki nadprądowe

Pompa ciepła stanowi element instalacji elektrycznej. Ważną informacją jest to, że powinna ona być podpięta do osobnego obwodu elektrycznego. Zresztą wydzielanie większej ilości obwodów jest ogólnie polecaną praktyką. Konieczne jest zastosowanie wyłącznika nadprądowego (nadmiarowo-prądowego), którego zadaniem jest zabezpieczenie urządzenia przed przeciążeniem elektrycznym. Należy pamiętać, żeby wybrać wyłącznik w zależności od mocy pompy ciepła. Zadaniem zabezpieczenia jest przerwanie obwodu w sytuacji wystąpienia zbyt dużego prądu dla danego obwodu. Efektem, który zostanie dostrzeżony przez domownika, jest w takiej sytuacji tzw. wyrzucenie korków (chyba że zastosowano bezpiecznik topikowy, ale jest to rozwiązanie, które obecnie występuje jedynie w starym budownictwie).

Dodatkowe zabezpieczenia elektryczne

Instalacja pompy ciepła to przedsięwzięcie łatwe i prowadzące do osiągnięcia szybkich korzyści finansowych (gdyż okres zwrotu tego typu inwestycji w niektórych przypadkach wynosi tylko 5 lat). Konieczne jest jednak zadbanie o bezpieczeństwo sprzętu. Wyłącznik różnicowoprądowy (tzw. różnicówka) stanowi dodatkowe zabezpieczenie, które sprawi, że prąd nie znajdzie się na obudowie urządzenia. Trudno jednak nazywać to elementem pompy ciepła, natomiast z elektrycznego punktu widzenia, ważne jest, żeby występował wyłącznik różnicowoprądowy.

Zabezpieczenie elementów pompy ciepła

Pozostawiając kwestie elektryczne i powracając do tematów grzewczych, warto wspomnieć o czynnikach chłodniczych, które występują w pompach ciepła. To właśnie one sprawiają, że dochodzi do transportu od dolnego źródła ciepła (wody, gruntu lub powietrza w przypadku powietrznej pompy ciepła) do górnego (ogrzewanego przez nas budynku). Najczęściej stosowane są R134a, R404A oraz R410A. Celem jest dobranie takiej substancji, która najlepiej nadaje się do transportu ciepła. Jednocześnie musi ona być odporna na zamarzanie.   Jakie zabezpieczenie do pompy ciepła?Właśnie stosowanie tych czynników stanowi więc zabezpieczenie pompy ciepła przed szkodliwym działaniem niskich temperatur. Dodatkowe zabezpieczenie może zostać osiągnięte w przypadku niektórych rozwiązań poprzez zastosowanie zaworu, który pozwoli na ewentualne opróżnienie przewodów. Należy pamiętać, że do sytuacji, w których byłby on potrzebny, dochodzi bardzo rzadko. Sprężarka stanowi jeden z najważniejszych elementów całego systemu. Są to jednak urządzenia, które wykazują się dużą trwałością.

Gwarancja producenta jako ochrona inwestycji w pompę ciepła

Najczęściej okres zwrotu pompy ciepła znajduje się w przedziale od 5 do 15 lat. Po tym czasie możemy cieszyć się z darmowej energii cieplnej. Niektórzy mogą dopytywać czy do tego czasu nie dojdzie do uszkodzenia naszego urządzenia grzewczego. Tutaj warto zaznaczyć, że żywotność pompy ciepła szacowana jest na 20-25 lat. W niektórych sytuacjach przez 25 lat nie dochodzi do żadnych uszkodzeń, a sprzęt działa jeszcze dłużej. Nie zmienia to faktu, że producenci urządzeń dbają o dodatkowe zabezpieczenie klienta, który chciałby dokonać instalacji pompy ciepła. Wszystko zależy od producenta, ale gwarancja najczęściej dotyczy od 3 do 5 lat. Warto zaznaczyć, że jeśli w tym czasie nie doszło do żadnych awarii, prawdopodobnie wszystko zostało wykonane poprawnie i nie powinniśmy się obawiać trudności z naszym urządzeniem. Oczywiście istnieją sytuacje, w których gwarancja nie stanowi zabezpieczenia, ale warto pamiętać, że pompa ciepła jest urządzeniem bezobsługowym, więc trudno o uszkodzenia, do których dojdzie z winy użytkownika.