Jak wybrać dobry laptop do pracy

Wybór laptopa do pracy może przysporzyć wielu trudności jeśli nie znamy się na jego komponentach. Przed zakupem sprzętu potrzebnego do pracy powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników, które pozwolą nam używać laptopa jak najdłużej i jak najlepiej wykorzystywać jego możliwości. Oto kilka porad, które nam w tym pomogą.

Bateria najważniejszym kryterium

Jeśli często włączamy sprzęt tylko na chwilę, lub musimy przenosić go z pokoju do pokoju, powinniśmy zwrócić uwagę na baterię naszego nowego laptopa do pracy. Jego akumulator powinien być jak największy, a jeżeli zdarza nam się pracować w miejscach w których nie mamy dostępu podłączenia go do prądu, przemyślmy zakup dodatkowej baterii. Dodatkową zaletą zakupu drugiej baterii jest fakt zużywania się ich po jakimś czasie. Jeśli chcemy wydłużyć czas pracy naszego laptopa, wyjmujemy zewnętrzną baterię, kiedy pracujemy z podłączonym do prądu komputerem.

Zwróćmy uwagę na jego wymiary i wagę

Równie popularnym kryterium w wyborze jest rozmiar i waga laptopa do pracy. Przenoszone z miejsca na miejsce urządzenie nie powinno być zbyt ciężkie, a jego rozmiar powinien być dostosowany do naszych potrzeb. Zestawienia i wykresy firmowe najlepiej tworzy się na większych wyświetlaczach, z czego nie skorzystamy jeśli naszym głównym zadaniem jest odpisywanie na maile. Pamiętajmy również, że sporego kłopotu może przysporzyć nam zakup torby lub plecaka, jeśli zdecydujemy się na kupno laptopa o niestandardowych wymiarach.

Dysk SSD czy HDD

Jeśli pracujemy na dużej bazie plików, lub w wymagającej aplikacji, przemyślmy zakup laptopa z dyskiem SSD. Dyski tego typu są o wiele szybsze niż standardowe dyski twarde (HDD) o kilkaset procent przyspieszają dostęp do potrzebnych nam plików. Oprogramowanie będzie działać szybciej i bez zacięć spowodowanych długim czasem uzyskania dostępu do plików. Z kolei jeśli nie jesteśmy wymagającymi użytkownikami i pracujemy głównie w pakiecie Office, zwykły dysk HDD w zupełności nam wystarczy. Dyski SSD obecnie są jednak o wiele tańsze niż w momencie ich premiery i nawet jeśli nie potrzebujemy szybszego komputera, warto przemyśleć ich zakup. Laptop do pracy będzie działał o wiele sprawniej.

Ergonomia pracy

Pracując na laptopie często zdarza nam się ubolewać nad układem klawiatury, który nijak ma się do układu i wygody modeli zewnętrznych, podłączanych przez Bluetooth lub USB. Oczywiście, zawsze można do urządzenia podpiąć zewnętrzną klawiaturę i cieszyć się wygodą, ale nie zawsze mamy taką pod ręką. Warto więc przy zakupie zwrócić uwagę również na ten czynnik. Klawisze powinny odpowiednio odskakiwać, a pisanie na wbudowanej klawiaturze nie może być utrudnione lub niewygodne. Również touchpad powinien w wygodny sposób spełniać swoją funkcję, czyli zastępować nam myszkę. Są różne wykonania, są typy bardziej chropowate, bardziej śliskie, niestandardowo mniejsze, lub większe. Wybierzmy laptopa do pracy, na którym praca bez zewnętrznych akcesoriów będzie dla nas wygodna. Dodatkowym kryterium, któremu powinniśmy się przyjrzeć, są oferowane przez urządzenie porty. Ogromnym atutem laptopa będą liczne porty USB, port HDMI i D-SUB. Dwa ostatnie pozwalają podłączyć laptopa pod zewnętrzny wyświetlacz lub projektor, co może być ogromnym ułatwieniem podczas firmowej prezentacji lub chęci pracy na większym monitorze.

Czy laptopy do pracy potrzebują drugiej karty graficznej?

Częstym widokiem w sklepach są dwa pozornie jednakowe modele laptopów w różniącej się od siebie cenie. Powodem tej rozbieżności są właśnie dwie karty graficzne. Standardowo laptop posiada jedną kartę, tzw. zintegrowaną. Jest ona nieodłączną częścią naszego laptopa. Druga, o wiele silniejsza karta graficzna uruchamiana jest przy wymagających zadaniach i odciążą kartę zintegrowaną, która opiera się na pamięci systemowej. Jeśli nasza praca nie polega na obciążających komputer projektach graficznych lub montowaniu wideo, nie potrzebujemy w laptopie drugiej karty graficznej i jej obecność będzie stanowiła dla nas wyłącznie dodatkowy wydatek.

Czy potrzebujemy napędu fizycznego?

Producenci laptopów coraz chętniej odchodzą od obecności w swoich produktach napędu na płyty. Przy dzisiejszej prędkości Internetu wydaje się on zbędny, jednak pamiętajmy o istotnym fakcie. Często, zwłaszcza w przypadku chęci instalacji starszego oprogramowania, musimy skorzystać z płyty. Jeśli w naszej pracy będziemy zmuszeni używać tych nośników upewnijmy się, że nowy laptop do pracy będzie posiadał na nie napęd.

Odpowiedni design

Nie możemy pominąć walorów estetycznych. Często widujemy na korytarzach firmowych współpracowników, z naprawdę ładnymi urządzeniami, na których widok mamy ochotę kupić sobie taki sam. Wygląd laptopa do pracy jest ważny, ale nie powinien być głównym kryterium naszego wyboru. Podświetlane klawisze, dodatkowy dotykowy panel pod wyświetlaczem lub ekran działający na dotyk. Wszystkie te dodatki brzmią fajnie, ale skracają czas pracy laptopa na baterii. Idealnym kompromisem byłby zakup urządzenia zarówno przykuwającego wzrok, jak i o odpowiedniej mocy i zastosowaniu.