Jak samodzielnie prowadzić księgowość?
Jak samodzielnie prowadzić księgowość? Założenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością prowadzenia księgowości. Przedsiębiorcy najczęściej zlecają jej prowadzenie biuru rachunkowemu lub zatrudniają księgowego. Możliwe jest również prowadzenie księgowości we własnym zakresie. Jak tego dokonać i o czym warto pamiętać?
Spora dawka wiedzy
Każdy przedsiębiorca, który zdecyduje się samodzielnie prowadzić księgi rachunkowe, musi pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim musi on wybrać pomiędzy uproszczoną, a pełną księgowością. Uproszczona księgowość prowadzona przez biuro EKB polega na ewidencjonowaniu operacji gospodarczych, które mają wpływ na ustalenie podstawy opodatkowania. Nie będziemy więc ewidencjonować na przykład przeniesienia gotówki z konta bankowego do kasy. Decydując się na uproszczoną księgowość będziemy prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Tymczasem nie każdy ma możliwość skorzystania z uproszczeń. Czasami sama forma prowadzenia działalności gospodarczej zmusza nas do prowadzenia pełnych ksiąg. Co ważne, przedsiębiorca, który chce prowadzić samodzielnie księgowość, będzie musiał zapoznać się z wieloma przepisami prawa. Mowa tu nie tylko o przepisach podatkowych, ale również stricte finansowych. Zanim podejmiemy się prowadzenia ksiąg rachunkowych, powinniśmy więc odbyć szkolenie z zakresu wymogów, jakie stawiane są przedsiębiorcom. Nawet, jeśli mamy odpowiednie przygotowanie, pamiętajmy, że przepisy wciąż się zmieniają. Trzeba być więc z nimi na bieżąco. Co istotne, każdy przedsiębiorca powinien czytać literaturę fachową, interpretacje podatkowe czy innego rodzaju artykuły o zmianach w przepisach podatkowych. Często zmiany te wprowadzane są na bieżąco, bez okresu przejściowych. Stąd też nawet regularny udział w szkoleniach może okazać się niewystarczający.
Polecamy także:
- księgowość kurs darmowy Kraków https://skwp.krakow.pl/stowarzyszenie/stowarzyszenie-ksiegowych-w-polsce-oddzial-okregowy-w-krakowie/
- szkolenia dla ksiegowych małopolskie https://skwp.krakow.pl/stowarzyszenie/stowarzyszenie-ksiegowych-w-polsce/wydawnictwo-rachunkowosc/
- kursy ksiegowe Kraków https://skwp.krakow.pl/stowarzyszenie/stowarzyszenie-ksiegowych-w-polsce-oddzial-okregowy-w-krakowie/profesjonalny-ksiegowy/
Dobry program księgowy
Dziś mało kto prowadzi księgowość na papierze. Służą do tego głównie programy do prowadzenia uproszczonej księgowości lub ksiąg rachunkowych. Większość z tych programów dostępna jest w podstawowej wersji już za 100-200 złotych miesięcznie. Znajduje się w nich wszystko, co potrzebne do prowadzenia ksiąg. Niemniej jednak za taką kwotę nie otrzymamy żadnych dodatków, na przykład możliwości generowania raportów. Program księgowy może być również połączony z programem do wystawiania faktur. Nawet, jeśli nie świadczysz usług na rzecz innych podmiotów gospodarczych, klient może zażądać faktury.
Połączenie programu księgowego i fakturowego to doskonałe rozwiązanie, gdyż pozwala na szybki import wystawionych faktur. Programy księgowe charakteryzują się zwykle intuicyjnością działania. Wystarczy więc zapoznać się z instrukcją lub odbyć krótkie szkolenie z ich obsługi. Nie zapominajmy jednak, że program bywa zawodny. Oznacza to, że przedsiębiorca musi stale kontrolować zapisy, jakich dokonuje program. Przed wysłaniem deklaracji podatkowych również należy dokładnie sprawdzić formularz. Choć producenci programów do księgowości reklamują je jako te, które zrobią za nas wszystko, w praktyce wcale tak nie jest. Program powinien być przede wszystkim dopasowany do naszych potrzeb. Na rynku jest bardzo wiele dostępnych wersji, dlatego z pewnością każdy znajdzie idealny program dla siebie.
Terminy i zmiany
Samodzielne prowadzenie księgowości wymaga dużego samozaparcia. Powodem jest fakt, iż terminy podatkowe często zbiegają się ze sobą, pozostawiając niewiele czasu na pracę. Przedsiębiorca, jako własny księgowy, musi pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim musi on dokonać rejestracji w ZUS siebie i ewentualnie swoich pracowników. Jeżeli zajdą jakiekolwiek zmiany, musi je zgłosić w odpowiednim urzędzie czy w ZUS. Księgowy musi pamiętać nie tylko o terminie zapłaty składek ZUS, podatku dochodowego czy podatku VAT. Konieczne jest również składanie rocznej deklaracji podatkowej czy sprawozdania finansowego. Oczywiście każdy podmiot ma nieco inne zobowiązania z tego tytułu. Z tego też powodu na bieżąco trzeba śledzić wszelkie zmiany w przepisach, gdyż może okazać się, że nasza firma właśnie wpadła w nowy próg podatkowy czy została do czegoś zobowiązana.
Przedsiębiorca zobowiązany jest do wystawiania faktur przychodowych, opłacania składek ZUS oraz podatków. W zapamiętaniu tego wszystkiego może pomóc program księgowy, jednak często sami musimy pilnować wielu kwestii. Przykładowo program nie przypomni nam o konieczności pozyskania faktury zakupowej, którą już opłaciliśmy. Dodatkowo w bardzo wielu przypadkach przedsiębiorca musi na koniec okresu przeprowadzić inwentaryzację. Należy o niej pamiętać, gdyż jest ona wymogiem prawnym wobec firmy. W przypadku prowadzenia księgowości przez biuro rachunkowe, księgowa sama nam o tym przypomni. Tymczasem samodzielne prowadzenie ksiąg zmusza przedsiębiorcę do dochowywania pewnych procedur we własnym zakresie.
Prowadzenie księgowości we własnym zakresie pozwala wygenerować znaczne oszczędności, jednak wymaga dużej samodyscypliny. Wiedza, czas, a także organizowanie pracy własnej to kluczowe aspekty, które pozwalają osiągnąć właścicielowi firmy sukces w roli księgowego.