Przesiewacz ziemi
Prace w rolnictwie, ogrodnictwie i budownictwie wspierane są różnymi maszynami, które usprawniają wiele procesów, wymagających wcześniej pracy ludzkich rąk. Do takich urządzeń z pewnością należy przesiewacz ziemi, posiadający solidną obudowę znaczenie ograniczającą zapylenie. Dzięki różnorodności urządzeń dostępnych na rynku, możliwe jest przesiewanie materiałów drobno, średnio i gruboziarnistych. Przesiewacz ziemi może pracować z materiałami suchymi i mokrymi.
Dlaczego należy przesiewać ziemię?
Ziemia pełna jest zanieczyszczeń takich jak np. kamienie co stanowi spory problemem przy zakładaniu ogrodu oraz pracach budowlanych. Niezbędny okazuje się przesiewacz ziemi za pomocą, którego uda się sprawnie i dokładnie wyeliminować wszelkie niepotrzebne zanieczyszczenia takie jak: gruz, kamienie, resztki drzewne, uschnięte korzenie roślin, grudki gliny itd.
Jaki przesiewacz ziemi wybrać?
W zależności od potrzeb można wykorzystać przesiewacz ziemi wibracyjny lub bębnowy. Najczęściej stosowany jest typ mobilny, ponieważ można go łatwo przemieszczać i nie zajmuje dużo miejsca. Taka maszyna doskonale sortuje ziemię budowlaną, ogrodniczą, kompostową, torf, glinę, piasek, bryły korzeniowe. Dla uzyskania pożądanych efektów istnieje możliwość regulacji odległości między prętami i wymiany sit o odpowiednim rozmiarze oczek. Ziemia przepuszczona przez sito posiada jednolitą strukturę, dlatego może być użyta do tworzenia ogrodowych skarp oraz tarasów. Stalowe oczka są odporne na zatykanie, dzięki czemu praca z przesiewaczem przebiega dużo sprawnie.
Przesiewacz ziemi wibracyjny
Przesiewacz ziemi wibracyjny świetnie sprawdza w segregacji cebulek kwiatowych. Sito wskutek wibracji usuwa ziemię, która oblepia cebulki. Następnie są one przemieszczane wzdłuż linii produkcyjnej. Przesiewacz skutecznie usuwa z ziemi kamienie, skały oraz inne zanieczyszczenia. W zależności od przeznaczenia można wybrać sortownik o odpowiedniej szerokości oraz długości, dzięki czemu separowanie ziemi będzie najbardziej efektywne. Ponadto jest wiele modeli sit wibracyjnych, część z nich można stosować do przesiewania ziemi, która później jest składowana np. w skrzyniach. Ale są również przesiewacze ziemi wyposażone w odpowiednie przenośniki taśmowe położone poniżej sit, dające możliwość sprawnego odprowadzenia czystego już produktu.
Cechy charakteryzujące wibracyjnego przesiewacza ziemi
Przesiewacz ziemi z sitem wibracyjnym może mieć układ napędowy w postaci wału mimośrodowego bądź też być wyposażony w silnik wibracyjny. W pierwszym przypadku sito potrząsane jest w przód i tył przez wał. Natomiast w drugim przypadku wibracje przesiewacza są słabsze, dzięki czemu można je łatwiej monitorować. To powoduje, że lepsze separowanie zanieczyszczeń z ziemi. Wykorzystując ziemię czy piasek na budowie trzeba wykonać ich dokładne separowanie, aby nie doszło do żadnych problemów. Dobrze dopasowane sita doskonale spełniają funkcję przesiewania każdego zanieczyszczenia, oczka mogą być różnej wielkości. Można korzystać z przesiewaczy stacjonarnych lub mobilnych, przy czym te drugie są najbardziej popularne. Przesiewacz wibracyjny jest uważany za najlepsze rozwiązanie do oczyszczania ziemi.
Zalety wibracyjnego przesiewacza ziemi:
- Zwarta budowa i praktyczne rozmiary.
- Separowanie wilgotnych a także drobnoziarnistych cząstek.
- Małe zużycie prądu podczas przesiewania.
- Łatwość obsługi i czyszczenia.
- Sprawna wymiana sita.
- Nie ma problemu z zapychaniem sit.
- Duża wydajność.
- Do 5 frakcji zastosowania w przesiewaczu.
Przesiewacz ziemi bębnowy
Przesiewacz ziemi bębnowy służy do oczyszczania materiału i przeznaczony jest do odseparowania grubych zanieczyszczeń. Znajduje zastosowanie w budownictwie, rolnictwie (przesiewanie gleb, mieszanki glebowe, oddzielanie kamieni od gleby). Aby przygotować ziemię do dalszej obróbki należy ją przede wszystkim oczyścić ją z gruzu, elementów metalowych, kamieni itp. Do tych celów służą właśnie przesiewacze. Jaki jest priorytet wydajności tego sprzętu nad innymi modelami istniejącymi na współczesnym rynku?
Pierwszym powodem, dla którego kupujący wybierają przesiewacz ziemi bębnowy jest ciągłość procesu przesiewania oraz fakt, że powierzchnia robocza sita w stosunku do zajmowanej powierzchni jest znacznie większa niż płaskie modele wibracyjne ze względu na cylindryczny kształt. Drugim punktem, na który należy zwrócić uwagę, jest zawartość wilgoci w surowcu. Na przykład w przypadku przerobu mokrej ziemi lub piasku mogą się pojawiać zbrylone kamienie lub grudki, które w wyniku obracania się bębna ulegają samoczynnemu pękaniu pod wpływem rzucania i pod swoim ciężarem, a potem są przesiewane.
Przesiewacze ziemi bębnowe i ich zalety:
- Wysoka skuteczność przesiewania. Spowodowane jest to intensywnym obrotem bębna ze szczotkami do czyszczenia sita. Szczotki posiadają dodatkową możliwość regulacji.
- Nasadkę sitową można łatwo zdjąć.
- Nie wymaga specjalnych umiejętności do pracy z nim i jest łatwy w obsłudze.
- Konstrukcja charakteryzuje się wysokim stopniem niezawodności i bezpieczeństwa.
Mobilny przesiewacz bębnowy skutecznie oddziela frakcje, co zapewnia wysoką wydajność. Szeroko otwierane pokrywy dają natychmiastowy dostęp do mechanizmów i szybką wymianę bębnów, gdy wymagany jest inny rozmiar sit. Możliwe jest jego zastosowanie do różnych prac – przesiewanie odpadów komunalnych, żwiru, zrębków, odpadów drzewnych, śmieci.