Dlaczego moja fotowoltaika produkuje mało prądu?
Dlaczego moja fotowoltaika produkuje mało prądu? Rosnąca świadomość ekologiczna wśród naszych rodaków sprawiła, że w Polsce niezwykle popularne stały się rozwiązania energooszczędne. Buduje się coraz więcej domów pasywnych i zeroenergetycznych, które nie emitują do atmosfery szkodliwych substancji i korzystają z odnawialnych źródeł energii. Takie domy wyposażone są najczęściej w instalację fotowoltaiczną, która odpowiedzialna jest za produkcję czystej energii elektrycznej.
Może ona współpracować z pompą ciepła lub specjalnymi foliami grzewczymi. Wówczas taki dom nie dość, że posiada własne źródło prądu, to może z niego jeszcze ogrzewać mieszkanie w miesiącach jesienno-zimowych. Zdarzają się jednak sytuację, w których fotowoltaika nie działa efektywnie. Wiele osób twierdzi wówczas, że to wina naszego klimatu oraz położenia Polski względem równika. Nic bardziej mylnego – jeżeli nasze panele słoneczne produkują mało prądu, wówczas warto sprawdzić ich ustawienie oraz czystość. Co wpływa na mniejszą produkcję prądu przez fotowoltaikę?
Warunki do fotowoltaiki w Polsce
Na wstępie warto zastanowić się, czy Polska jako kraj posiada dobre warunki do produkcji czystej energii elektrycznej ze słońca. Wielu naszych rodaków twierdzi, że całość jest maksymalnie przereklamowana i nie da się w Polsce efektywnie wykorzystać instalacji fotowoltaicznych. Jest to błędne myślenie, ponieważ w naszym kraju mamy aż 151 dni ze słońcem w skali roku. Jest to oczywiście średnia, która może się wahać o kilka dni w jedną lub drugą stronę, w zależności od konkretnego regionu. Taka ilość dni słonecznych oraz rozliczenie roczne sprawiają, że średnia produkcja prądu ze słońca jest na naprawdę bardzo wysokim poziomie. Co niezwykle ciekawe, w przypadku krajów południowych, gdzie liczba dni słonecznych jest zdecydowanie wyższa, panele fotowoltaiczne mogą działać zdecydowanie słabiej. Dzieje się tak, ponieważ wysoka temperatura ma wyjątkowo negatywny wpływ na całą instalację i może doprowadzić do przegrzania się ogniwa fotowoltaicznego. W takiej sytuacji efektywność produkcji prądu spada nawet o 75 %, co znacznie zmniejsza ilość wyprodukowanej energii elektrycznej. Na szczęście w Polsce tak wysokie temperatury zdarzają się zdecydowanie rzadziej. Problemem może się jednak okazać zima, kiedy dzień jest krótki, a liczba dni pochmurnych przeważająca. Na szczęście w naszym kraju mamy do czynienia z rozliczeniem rocznych, które oznacza, że prąd wyprodukowany w okresie letnim, będziemy mogli z powodzeniem wykorzystywać jesienią i zimą. Jest to bardzo poważny argument dla osób twierdzących, że instalacja fotowoltaiczna się w Polsce nie opłaca.
Spadki efektywności fotowoltaiki
Podczas wieloletniego użytkowania paneli fotowoltaicznych może zdarzyć się sytuacja, w której zauważymy spadki w produkcji prądu. Kluczowa jest w tym miejscu możliwie szybka interwencja, która pozwoli na szybkie rozwiązanie problemu. Pierwszym od czego powinniśmy zacząć to rewizja wizualna instalacji. Panele solarne odpowiedzialne za produkcją prądu montowane są zazwyczaj na dachach. W związku z tym istnieje duże ryzyko zabrudzenia, na przykład przez spadające z drzew liście, odchody ptaków czy zalegający zimą śnieg. Należy podkreślić, że nawet najmniejsze zacienienie na powierzchni panela, będzie odpowiedzialne za znaczne obniżenie produkcji energii elektrycznej. W takim przypadku należy oczyścić całą instalację – problem powinien od razu zniknąć. Podczas zakupu warto porozmawiać o tym z dystrybutorem paneli fotowoltaicznych i zaplanować możliwość szybkie dojścia do instalacji. Jeżeli panele montowane są przy gruncie, wówczas nie będzie takiego problemu, ponieważ dostęp do nich będzie bardzo prosty. Inaczej sytuacja wygląda wówczas, gdy panel fotowoltaiczny jest montowany na dachu budynku lub domu. Wówczas dojście do niego może być trudniejsze. Warto więc zadbać o stworzenie odpowiedniego dojścia, na przykład montaż drabinki lub włazu w dachu. Pozwoli to na regularną rewizję paneli oraz możliwość ich natychmiastowego oczyszczenia, w przypadku obniżenia efektywności przez zalegający śnieg, liście czy brud.
Awarie instalacji fotowoltaicznych
Nowoczesne instalacje fotowoltaiczne należą do rozwiązań wysoce bezawaryjnych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów i sprawdzonych technologii możemy być pewni, że w większości przypadków nie będziemy mieli z nimi żadnych problemów. Ważne jest jednak to, aby wybierać jedynie sprzęt pochodzący od zaufanego dystrybutora fotowoltaiki. Daje to rękojmie najwyższej jakości nie tylko paneli, ale również sposobu montażu. Do bezawaryjnego działania kluczowe jest również odpowiednie ustawienie i montaż. W zależności od położenia i sposobu montażu możemy bowiem rozróżnić połączenie szeregowe lub równoległe. Wybór nieodpowiedniego może skutkować wyskakiwaniem częstych błędów i awarii. W przypadku paneli słonecznych nie powinniśmy jednak nadmiernie bać się problemów z ich użytkowaniem. Zdarzają się tak rzadko, że z pewnością nie zakłóci to efektywnej produkcji energii elektrycznej ze słońca i korzystania z darmowego prądu.