Kiedy powstały złoża soli kamiennej w Polsce?
Poszukiwanie złóż surowców mineralnych http://geomain.pl/#czym-sie-zajmujemy jest niezwykle ważne, bo bez niego nie moglibyśmy czerpać w pełni z dobrodziejstw naszej planety. Jednym z najcenniejszych na świecie surowców jest bez wątpienia sól. Choć sól dostępna w sprzedaży nie ma zbyt wysokiej ceny, jej wartość trudno przecenić. Zdecydowana większość z nas nie wyobraża sobie bez soli życia. Badania złożowe http://geomain.pl/projekt-robot-geologicznych/ pozwalają określić, gdzie i w jakich ilościach występuje sól kamienna. Warto jednak wiedzieć nie tylko to, gdzie znajdują się złoża tego surowca, ale i to, jak one właściwie powstały.
Historia złóż soli kamiennej
Jak już zaznaczono na wstępie, warto wiedzieć, w jaki właściwie sposób powstały złoża soli kamiennej. Geologia kopalniana http://geomain.pl/ pozwala odpowiedzieć na to pytanie. Otóż wszystkie złoża soli kamiennej są pochodzenia morskiego. Warto zaznaczyć, że w czasach powstawania złóż, niemal w całej Europie panował niezwykle gorący i suchy klimat. Dziś zostałby on najprawdopodobniej określony mianem śródziemnomorskiego. Warto również zaznaczyć, że w nieco podobny sposób powstawał gips oraz dolomit. Kiedy więc dokładnie miało miejsce powstanie złóż soli? Bardzo dawno, bo 250 milionów lat temu. W przypadku Polski, mogło do tego dojść nieco później, bo 210 milionów lat temu. Jak przebiegał proces powstawania soli kamiennej w naszym kraju? Otóż do powstania złóż soli kamiennej doszło w wyniku parowania morza cechsztyńskiego. Geologia górnicza dowiodła, że złoża te znajdują się na głębokości około 5 km pod powierzchnią ziemi.
Sól kamienna – podstawowe informacje
Sól kamienna ma postać półprzezroczystych kryształów, które są dość atrakcyjne pod względem wizualnym. Geologia kopalin nie musi być nam znana, bo nawet bez niej wiemy, że sól jest słona i rozpuszczalna w wodzie. Jest ona również minerałem bezwonnym, choć niektórzy mogą wyczuwać jej delikatny, nienachalny zapach. Zdecydowanej większości z nas znane jest również zastosowanie soli, która przede wszystkim jest kojarzona z przyprawą. Jest niezastąpionym dodatkiem do większości dań na słono. Nie ma się temu co dziwić, gdyż dodaje ona smaku mięsom, warzywom oraz kaszom. Wykorzystuje się ją również jako dodatek do zup czy rosołu. Ponadto, sól kamienna wykorzystywana jest również w przemyśle rafineryjnym. Ponadto, znalazła ona zastosowanie w garbarstwie, farmacji czy metalurgii. Sól wykorzystywana jest również w kosmetologii. Zdecydowana większość z nas kojarzy chyba peelingi solne, dzięki którym możliwe jest złuszczenie martwego naskórka. Kosmetyki z dodatkiem soli zadziałają także oczyszczająco. Sól posiada bowiem pewne działanie dezynfekujące. Zastosowanie znajduje ona także w rolnictwie. Ze względu na naprawdę duże wykorzystanie soli w wielu gałęziach przemysłu, jej wydobycie jest naprawdę bardzo duże. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zasoby tego surowca nie są niestety nieograniczone.
Gdzie znajdują się złoża soli kamiennej w Polsce?
Geologiczne badania złożowe mają na celu poszukiwanie złóż surowców mineralnych, w tym soli kamiennej. Geologia złożowa pozwoliła na znalezienie naprawdę wielu złóż tego cennego surowca. Warto zaznaczyć, że poszukiwanie złóż to tak naprawdę proces ciągły. Mogą one bowiem ulec wyczerpaniu. Gdzie zaś znajdują się największe złoża soli kamiennej w Polsce? Na pewno zdecydowanej większości z nas z solą kamienną kojarzy się kopalnia soli w Wieliczce. Bardzo wiele osób było tam na wycieczce szkolnej. Faktycznie, kopalnia soli w Wieliczce zasługuje na wyróżnienie. Dokumentacja złóż pozwala stwierdzić, że dawniej w kopalni w Wieliczce sól kamienna wydobywana była metodą ługowni otwartych. Współcześnie jednak, sól z tej kopalni jest pozyskiwana w procesie odparowywania solanki. Dzięki procesowi, jakim jest rozpoznawanie złóż kopalnia soli w Wieliczce nie jest jedyna. Sól w Polsce wydobywana jest również w Kopalni Soli Kłodawa. W tym miejscu, sól kamienną wydobywa się przy pomocy tak zwanego sytemu komorowego. Na uwagę zasługują także Zakłady Górnicze Polkowice -Sieroszowice, w których również wydobywa się spore ilości soli kamiennej. W Inowrocławskich Kopalniach Soli „Solino” wydobywa się zaś sól poprzez ługowanie. Należy również zdawać sobie sprawę z faktu, iż w Polsce spotkać można zamknięte już kopalnie soli kamiennej o znaczeniu historycznym. Mowa tu między innymi o soli w Bochni oraz o Kopalni Soli im. Tadeusza Kościuszki w Wapnie. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, jakie kraje, oprócz Polski charakteryzują się dużymi złożami soli kamiennej. W Europie będą to przede wszystkim Niemcy, Hiszpania, Włochy, Rosja czy Wielka Brytania. W Ameryce Północnej, sól kamienna wydobywana jest zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Kanadzie. W Afryce sól kamienna wydobywana jest między innymi w Etiopii. Należy wiedzieć, że produkcja soli na świecie wynosi około 250 milionów ton rocznie. Nie ma się temu co dziwić, gdyż sól jest potrzebna do życia każdemu człowiekowi, a także zwierzętom. Należy jednak szanować jej zasoby, gdyż wbrew temu co mogłoby się wydawać, nie są one nieograniczone.