Odbudowa paznokcia
Czasami dochodzi do sytuacji, w których pojawiają się ubytki w paznokciach. Uszkodzenia paznokci wynikają najczęściej z urazów mechanicznych oraz różnych chorób. Ważna jest wtedy odbudowa paznokcia. Na czym polega odbudowa paznokcia i ile czasu trwa? Te i inne kwestie dotyczące odbudowy paznokci wyjaśniamy w niniejszym tekście. Zachęcamy do jego przeczytania!
Odbudowa płytki paznokcia – na czym polega i ile trwa?
na początku warto wspomnieć, iż odbudowa paznokcia może dotyczyć zarówno paznokci u rąk, jak i u stóp. Znacznie częściej jednak spotyka się przypadki rekonstrukcji uszkodzonych paznokci u stóp.
Odbudowa płytki paznokcia rozpoczyna się od wyleczenia wszelkich infekcji i pozbyciu się stanów zapalnych. Może zostać zatem wprowadzone leczenie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne czy przeciwgrzybicze, w zależności od danego przypadku.
Odbudowa płytki paznokciowej jest wykonywana różnymi metodami. Najczęściej do odbudowy uszkodzonej płytki paznokcia stosuje się specjalną masę do rekonstrukcji, żelową bądź akrylową. Masy żelowe lub akrylowe są produktami przeznaczonymi do takich zabiegów. Bardzo często znajduje się w nich dodatek preparatu zapobiegającemu powstawaniu grzybicy. Rekonstrukcja paznokci ma na celu imitację naturalnego paznokcia i tymczasowe zastąpienie naturalnej płytki, która jest uszkodzona. Podolog jest w stanie zarówno zadowolić Pacjenta pod kątem estetycznym, jak i terapeutycznym.
Odbudowana płytka paznokcia pozwala wykonywać pedicure i stosować lakier do paznokci, dzięki czemu nie trzeba rezygnować z ładnych paznokci u stóp. Zabieg odbudowy paznokcia nie jest trudny i nie wywołuje bólu. Nie trzeba się zatem go bać. Cierpisz z powodu uszkodzonych paznokci? Nie czekaj i udaj się do doświadczonych specjalistów, którzy pomogą Twoim paznokciom wrócić do dawnego stanu.
Zobacz usługi:
Paznokcie po odbudowie prezentują się estetycznie. Aby jednak zobaczyć efekt końcowy konieczne jest poczekanie na całkowite zrośnięcie się paznokcia, co może trochę potrwać. Czas trwania rekonstrukcji paznokci jest zależny od tego, jak bardzo uszkodzony jest paznokieć. Im mniejsze uszkodzenie, tym będzie konieczne mniej wizyt.
Jakie są najczęstsze przyczyny uszkodzenia paznokci?
Do uszkodzenia paznokci lub ich deformacji najczęściej przyczyniają się różne choroby oraz urazy mechaniczne. Do chorób, które mogą wywoływać niepokojące zmiany, zaliczamy na przykład anemię, marskość wątroby, łuszczycę, grzybicę, liszaj płaski czy wady serca. Ponadto, zażywanie silnych leków może doprowadzić do zmian zabarwienia płytki paznokciowej.
Jeśli chodzi o urazy mechaniczne, to mowa tu na przykład o uderzeniach, przytrzaśnięciach czy przygnieceniach paznokci. Powstaje wtedy krwiak i może nastąpić odsłonienie łożyska lub uszkodzenie macierzy paznokcia. W najgorszej sytuacji może dojść do oddzielenia łożyska od paznokcia. W takiej sytuacji jest konieczne wykonanie odbudowy paznokcia. Warto wiedzieć, iż odkryte łożysko paznokcia jest wrażliwe i bardzo łatwo o spowodowanie bólu.
Sprawdź koniecznie:
Dla kogo może okazać się konieczna odbudowa paznokcia? Również dla osób, które mają zniszczone paznokcie po regularnym kontakcie z detergentami, acetonem czy po częstym obgryzaniu paznokci. Odbudowa paznokci jest istotna nie tylko z powodów estetycznych. Odpowiednio szybkie odbudowanie paznokci pozwala także na ich ochronę przed kolejnymi urazami, pozwala też ukierunkować wzrost paznokci a także zapobiega pojawieniu się grzybicy, której leczenie jest uciążliwe.
Odbudowa paznokcia krok po kroku
Odbudowa paznokcia to złożony proces. W pierwszej kolejności istotne jest przeprowadzenie wywiadu medycznego i badania palpacyjnego. Następnie płytka paznokciowa oraz łożysko są oczyszczane. W przypadku grzybicy, przed odbudową paznokcia konieczne jest wyleczenie grzybicy poprzez wprowadzenie odpowiedniej terapii do stopnia zaawansowania grzybicy.
Po wyleczeniu grzybicy i pozbyciu się wszelkich śladów infekcji można wykonać odbudowę paznokcia. Do tego celu stosowana jest w pierwszej kolejności frezarka i frezy, w celu opracowania płytki oraz łożyska. Następnie płytka paznokciowa jest odtłuszczana, a na nią jest nakładana masa do rekonstrukcji i utwardzana. Całość jest następnie wykończona frezami oraz polerką, a na naskórek wokół paznokcia nakładany jest preparat regenerujący.
Może dojść do sytuacji, w której nastąpi konieczność usunięcia rekonstrukcji po około 5-6 tygodniach lub w każdej chwili, w której wystąpi niewłaściwe, zielone zabarwienie lub dolegliwości bólowe. Zielone zabarwienie świadczy o zakażeniu bakterią pałeczki ropy błękitnej.
Paznokcie zainfekowane grzybicą – czy możliwa jest odbudowa paznokcia?
W przypadku paznokci zainfekowanych grzybicą nie od razu jest możliwa odbudowa paznokcia. W pierwszej kolejności wdrażane jest leczenie farmakologiczne. Może być też zastosowana inna metoda leczenia w postaci laseroterapii bądź terapii podologicznej. Terapia podologiczna polega na oczyszczaniu płytki i użyciu tynktury przeciwgrzybiczej. Podolog dobiera odpowiednią metodę leczenia oraz odbudowy paznokcia.